Usuwanie zaćmy

Pojawiające się olśnienia w dziennym świetle, lepsze widzenie w dni pochmurne oraz o zmierzchu to znak, że może nas dotyczyć zaćma. Jest to taka choroba oczu, która będzie znacząco utrudniać nam normalne funkcjonowanie. Zaćmy można się jednak pozbyć między innymi zmieniając soczewkę zmętnioną na sztuczną w ramach zabiegu operacyjnego. Kiedy konieczna jest operacja zaćmy Jeszcze nie tak dawno istniało przekonanie, że operację robi się w momencie, gdy zaćma dojrzenie i soczewka będzie już całkowicie zmętniona. Obecnie pogląd jest już inny i mówi się o tym, że zabieg powinien być wykonywany, jeśli tylko zmętnienie soczewki zacznie nam przeszkadzać. Zabieg obecnie wykonywany jest realizowany w formie ambulatoryjnej i nie powinien trwać więcej niż kilkadziesiąt minut. Po godzinie lub dwóch będzie można już z opiekunem udać się do domu. Jeśli mamy problem z zaćmą na obu oczach to niestety nie da się jednorazowo wykonać zabiegu, tylko trzeba zrobić kilkanaście dni przerwy.

W usuwaniu zaćmy stosuje się dwie metody wewnątrztorebkową i zewnątrztorebkową. Jednak ta pierwsza bardziej może być traktowana jako historyczna, ponieważ po takim zabiegu należało nosić bardzo mocne okulary w związku z tym takie rozwiązanie jest już bardzo rzadko wykorzystywane. Zdecydowanie częściej stosowana jest metoda zewnątrztorebkowa oraz fakoemulsyfikacja Jak się odbywa operacja zaćmy Oko do takiej operacji znieczulone będzie przy użyciu kropel, dlatego jest to korzystne dla pacjenta znieczulenie. Po jego wykonaniu nakłada się na oczy specjalną podtrzymującą powieki klamrę. Nacięcie ma wielkość do 4 mm i przez to nacięcie wprowadzone jest urządzenie, które emituje ultradźwięki i rozbija jądro naszej naturalnej soczewki, dzięki czemu możliwe będzie jej usunięcie. Następnie przez to nacięcie wprowadzona będzie do oka soczewka sztuczna. Jest ona wykonywana z silikonu i ma zastosowane tak zwane uszy, które umożliwiają jej odpowiednie ułożenie. Soczewka jest miękka oraz elastyczna, dlatego najczęściej będzie w zwiniętej formie. Dzięki temu mamy bowiem możliwość wygodnego jej wprowadzenia do oka bez wykonywania dużego nacięcia. Jednocześnie, gdy będzie już wprowadzona następuje jej rozwinięte i lekarz może następnie ją dokładnie ułożyć w tym miejscu, w którym znajdowała się nasza naturalna soczewka. Następnie po wyjęciu narzędzi musi nastąpić uszczelnienie rany, która znajdowała się na gałce ocznej i czasami także założenie jednego szwu. Wszystko kończy założenie sterylnego opatrunku, który ma odpowiadać za ochronę gałki ocznej.

Czy po operacji zaćmy są konieczne okulary?  Po operacji zaćmy. Sztuczne soczewki nie mają zdolności do akomodacji, dlatego trzeba się liczyć z tym, że nie będą pozwalały na dobre patrzenie raz daleko a raz blisko. W związku z tym noszenie okularów będzie dalej konieczne, ale najczęściej będą to już okulary dużo słabsze i nie będą dla nas tak dużym problemem jak wcześniej. Następuje więc spora poprawa widzenia i oprócz wymiany soczewki w oku jest to także duża zaleta takiego zabiegu. Po zabiegu Po zabiegu lekarz wykonujący interwencje będzie oczywiście kontrolował oko. Następnie musi wyznaczyć terminy wizyt kontrolnych. Opatrunek należy nosić jeden dzień a potem zakładać go na noc oraz w momencie, gdy będziemy wychodzić z domu. Nie można oka dotykać, moczyć tak by nie doszło do infekcji. Potrzeba około 4 tygodni, by oko do sztucznej soczewki mogło się przyzwyczaić. Najczęściej jednak już po paru dniach można wrócić do pracy, ale powinno się unikać przez 2-3 tygodnie wykonywania szczególnie ciężkich fizycznie prac.

Autor

Bogusław Stachiewicz

Okulista z długoletnim doświadczeniem zawodowym.