Operacja jaskry. Kiedy stosuje się leczenie operacyjne jaskry?

Obecnie leczenie jaskry w formie operacyjnej to już ostateczne rozwiązanie. Zazwyczaj terapia będzie realizowana przez podanie specjalnych kropli do oczu. Ich zadaniem będzie doprowadzenie do tego, że ciśnienie w gałce ocznej będzie mniejsze. Dzięki temu postęp choroby będzie skutecznie zatrzymany. Nie we wszystkich przypadkach takie leczenie będzie jednak skuteczne, czasami nie będzie można go podjąć. I wtedy rzeczywiście rozwiązaniem będzie leczenie operacyjne. Warto sprawdzić sobie dokładnie jakie są wskazania do leczenia operacyjnego jaskry i jakie metody wtedy się sprawdzają.

Leczenie w formie operacji jak wskazano jest jedynie potrzebne w ostateczności. Wprowadza się taką formę leczenia w momencie, gdy zwykłe leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów i uszkodzenie nerwu wzrokowego nie zostało zatrzymane. Interwencje chirurgiczną można również wprowadzić w momencie, gdy chodzi o jaskrę młodzieńczą i występują duże wahania w zakresie ciśnienia wewnątrzgałkowego w ciągu doby. Czasami leczenie w innej formie może mieć także wpływ na jakość życia i dlatego pojawi się między innymi problem z nietolerancją do stosowanych kropel. Leczenie w formie operacyjnej jako leczenie pierwszego wyboru będzie stosowane bardzo rzadko. Pojawić się może takie rozwiązanie w przypadku jaskry pierwotnej zamykającego się kąta, gdy to zamknięcie będzie całkowite albo prawie całkowite i nie będzie się kontrolować odpowiednio ciśnienia. Poza tym w momencie gdy potrzebne będzie obniżenie ciśnienia w znaczącym stopniu i inne metody na to nie dadzą szans. 

Leczenie operacyjne jaskry wrodzonej Jeśli chodzi o jaskrę wrodzoną na początku wykonywana jest goniotomia, która będzie polegała na tym, że przecina się kąt przesączania i doprowadza do jego udrożnienia. Leczenie drugiego rzutu polega na tym, że realizuje się zabieg określony jako trabekulektomia m. Cairns. To zabieg, który polega na tym, że tworzy się specjalny nowy kanał, którym ciecz wodnista będzie mogła odpływać między komorą przednią oraz przestrzenią między torebką Tenona. Leczenie trzeciego rzutu to zabieg o charakterze setonowym, w ramach którego wykorzystuje się specjalny implant z tworzywa sztucznego, dzięki któremu będzie można stworzyć odpowiednie łączenie między przednią komorą a przestrzenią Tenona. Jeszcze innym alternatywnym rozwiązaniem mogą być zabiegi cyklodestrukcyjne, które mają na celu zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej. A to w dłuższej perspektywie może prowadzić do tego, że uda się skutecznie obniżyć to ciśnienie i uratować nerw wzrokowy. Operacja jaskry pierwotna zamykającego się kąta, wykonuje się przede wszystkim trabekulektomię a dalej zabiegi setonowe oraz zabiegi cyklodestrukcyjne.

Leczenie operacyjne jaskryLeczenie operacyjne jaskry pierwotnej otwartego kąta 1. Jaskra początkowa do średnio zaawansowanej - zabiegi nieperforujące, które mają doprowadzić do lepszego odpływu cieczy wodnistej i są to takie zabiegi, przy których nie dochodzi do otwierania komory przedniej. Usuwa się często fragment twardówki i dzięki temu odsłania kanał Schlemma. - kanaloplastyka - zabiegi minimalnie inwazyjne - trabekulektomia Jaskra średnio zaawansowana do zaawansowanej - zabiegi nieperforujące - kanaloplastyka - trabekulektomia - zabiegi setonowe - zabiegi cyklofotokoagulacji laserowej przeztwardówkowej lub endoskopowe Operacja jaskry wtórne otwartego kąta Wykonuje się je podobnie jak przy jaskrze pierwotnej otwartego kąta średnio albo bardzo zaawansowanej Leczenie operacyjne jaskry wtórne zamykającego się kąta - zabiegi przetokowe - trabekulektomia - zabiegi setonowe - zabiegi cyklodestrukcyjne

Autor

Bogusław Stachiewicz

Okulista z długoletnim doświadczeniem zawodowym.