Leczenie jaskry wyłącznie kroplami to niewybaczalny błąd!

Na czym polega jaskra? Jaskra to choroba, w ramach której będzie następowało uszkodzenie stopniowe nerwu wzrokowego. Występuje tak naprawdę w wielu różnych postaciach. Jednak klasycznie będzie to jaskra pierwotna otwartego kąta. Według wielu osób to podstępna choroba, ponieważ w wielu przypadków przebiega praktycznie bez objawów. Często bywa rozpoznawana w późnym stadium i także w wielu sytuacjach przypadkowo. Kiedyś określało się poziom ciśnienia w oku i to właśnie był główny wyznacznik, który pozwolił ocenić czy ktoś ma jaskrę. Była jakaś norma, która określała właśnie czy występuje choroba. Obecnie sytuacja wygląda już zdecydowanie inaczej i samo określenie ciśnienia w oku nie jest czynnikiem wystarczającym do tego, by powiedzieć, że u kogoś występuje jaskra.

Co może więc decydować? Przede wszystkim jaskrę da się rozpoznać, jeśli przeprowadzi się kompleksowy zestaw badań, w ramach którego przeprowadzone będą różne testy pozwalające określić stopień problemu. Mamy dokładnie oznaczone przez wybitnego lekarza z Ameryki normy, które pokazują nam jakie są konkretne stopnie jaskry. To świetny przykład, na podstawie którego mamy możliwość spojrzeć na jaskrę nieco szerzej. Jak się zdaje to ważne, ponieważ w ten sposób będzie można określić jaki problem danej osoby dotyczy.

Jaskra dzielona jest na trzy stadia: zielony, żółty oraz czerwony. W stadium zielonym nie mamy objawów, które w ogóle mogłyby świadczyć o tym, że taka choroba nas dotyczy, w stadium żółtym już te objawy się pojawiają i rzeczywiście dana osoba może powiedzieć, że problem jaskry w jej przypadku istnieje, ale zaawansowanie jest takie, że nie przeszkadza nam w normalnym życiu. Stadium czerwone to sytuacja, w której objawy są już silne i problem jest na tyle duży, że normalne funkcjonowanie jest znacząco utrudnione. W takiej sytuacji konieczne staje się już podjęcie leczenia. Trzeba pamiętać więc, że jaskra może mieć różny charakter i w różnym tempie będzie się rozwijać. Dlatego będą takie osoby, które będą ją miały, ale w ogóle jej nie poczują, a będą takie, u których będzie trzeba bardzo szybko rozpocząć proces leczenia.

Czy można wyleczyć jaskrę preparatami do oczu?

Czy to prawda, że jest dużo nowych leków przeciw jaskrowych i ogromny postęp w jej leczeniu? Rzeczywiście, jeśli chodzi o propozycje leków na jaskrę mamy coraz więcej różnorakich opcji, z których można korzystać. Mamy zarówno leczenie farmakologiczne jak i operacyjne. Kluczowym zadaniem niezależnie od tego jaką metodę leczenia wybieramy będzie obniżenie ciśnienia. Trzeba ustalić jakie jest ciśnienie docelowe dla każdego chorego, tak by zapobiegać postępowi zmian jaskrowych. Należy pamiętać, że leki mają działanie toksyczne i dlatego ich stosowanie długotrwałe nie będzie rozwiązaniem. Zdarza się natomiast, że wiele osób stara się regularnie zmieniać stosowane krople licząc, że w końcu znajdą się takie, które będą pomagać. Jednak stosowanie długotrwałe kropli to bardzo złe rozwiązanie, które niekiedy może spowodować jeszcze większe problemy w dłuższej perspektywie czasowej. Przede wszystkim jeśli nie pomagają nam leki trzeba zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Jednak u wielu osób, które wcześniej długotrwale decydowały się na stosowanie leków i kropli często pojawia się taka sytuacja, w której niestety nie ma szans na to, by leczenie operacyjne przyniosło oczekiwane skutki. Stosowaniem kropel można więc nabawić się trudnych do pokonania problemów i dlatego rzeczywiście trzeba z takimi środkami farmakologicznymi uważać, ponieważ nieroztropne działanie może spowodować wiele problemów.

Autor

Bartosz Jurkiewicz

Asystent operacji oczu.