Nowoczesne metody leczenia oczu

W naszym kraju funkcjonuje coraz więcej profesjonalnych ośrodków medycznych, które posiadają doskonały sprzęt i świetnie radzą sobie z problemami wad wzroku. Skuteczność i jakość zabiegu zależy między innymi od tego jakie potrzeby ma dany pacjent. W dużych miastach znajdziemy takie rozwiązania, w ramach których lekarze decydują się na indywidualne planowanie korekcji wady wzroku w każdym przypadku. Po dokładnych badaniach, w momencie gdy ma się już pełny obraz potrzeb danego pacjenta można wziąć pod uwagę jego oczekiwania oraz potrzeby i wprowadzić takie możliwości korygowania wady wzroku, które rzeczywiście najlepiej się sprawdzą. Jeśli wykona się odpowiednią konsultację dopiero wtedy lekarz i pacjent mogą określić jakie najlepsze metody będzie można w danej sytuacji zastosować i osiągnąć najlepsze efekty leczenia. Można obecnie wybierać laser Lasek, Lasik czy EpiLasik Metod mamy wiele i dużo będzie zależeć od pacjenta oraz jego wady.

Należy być również przygotowanym na to, że po takim zabiegu mamy pewien okres gojenia, który musi nastąpić. Każdy pacjent ma jednak swoja indywidualną budowę, gdy chodzi o narząd wzroku i właśnie z tego powodu indywidualne dopasowanie metod leczenia zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Dobór metody leczenia to również klucz do zadowolenia przeciętnego pacjenta, dlatego zawsze należy o tym pamiętać. W nowoczesnych klinkach w momencie, gdy wybiera się metodę leczenia wady wzroku lekarz powinien brać zarówno pod uwagę budowę gałki ocznej jak i takie cechy jak wiek, płeć, wykonywaną pracę czy przyzwyczajenia, aktywność fizyczną. Wszystko to może mieć znaczenie, ponieważ ostatecznie będzie decydować o tym, która konkretnie metoda w takiej sytuacji będzie się najlepiej sprawdzała. Właśnie dlatego to wszystko musi być brane pod uwagę. Zespół doświadczonych specjalistów jest w stanie analizować wszystkie istotne kwestie i dzięki temu następnie podjęcie stosownej decyzji staje się oczywiście dla takiego zespołu dużo łatwiejsze, dlatego warto o tym pamiętać. Należy oczywiście pamiętać, że będą takie wady wzroku, których nie będzie się dało leczyć przy użyciu lasera. Jeśli wada jest bardzo duża to najczęściej zabieg nie będzie wykonywany z użyciem lasera. Niekiedy przy bardzo wysokiej wadzie wprowadza się wszczepienie sztucznej soczewki i rzeczywiście taka metoda dobrze się sprawdza.

Metody leczenia zaćmy Charakterystyczne na pewno będzie to, że przy leczeniu wad wzroku coraz częściej wprowadza się także zabiegi ambulatoryjne, tak jak między innymi w trakcie leczenia zaćmy. Wprowadza się nowe metody leczenia, tak, że zaćma nie stanowi już wielkiego problemu i można sobie z nią poradzić skutecznie i w krótkim czasie w ciągu kilkunastu minut. Nowoczesnych zabiegów, które się wykorzystuje jest rzeczywiście coraz więcej i na pewno będzie to pocieszające dla tych osób, które marzą o tym, by przywrócić swój narząd wzroku do pełnej sprawności. Warto zwracać uwagę na to, że niektóre nowoczesne kliniki wprowadzają także ortokorekcje, a wiec metodę korekcji wzroku przy niskiej wadzie bez udziału zabiegów chirurgicznych. Technologia cały czas się rozwija i to jak się zdaje ma tutaj największe znaczenie i sprawia, że możliwości, które mogą być wykorzystywane są praktycznie obecnie nieograniczone. Wprowadzanie ortosoczewek to przede wszystkim wyjątkowy komfort dla pacjenta i z tego powodu można je tak pozytywnie potraktować jako rozwiązanie, które ułatwi codzienne życie osobie z wadą wzroku, bez konieczności realizowania skomplikowanego zabiegu chirurgicznego.

Autor

Iwona Łuksa

Chirurg, specjalizacja siatkówka oczna.