CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie

Problem ze wzrokiem może być oznaką, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i trzeba podjąć jak najszybciej dokładne badania, by oznaczyć czego dotyczy problem i jak go można rozwiązać. Warto więc powiedzieć coś więcej o tych najbardziej rozpowszechnionych chorobach, które dotyczą naszych oczu:

Nadwzroczność To schorzenie, w którym z bliska nie będzie się widziało wyraźnie. Przyczyny to najczęściej malejąca zdolność akomodacyjna mięśni w oczach. Soczewka zaczyna twardnieć i przez to nie ma zdolności do zaokrąglania się. Gdy patrzymy z bliska jest ona tak jakby płaska i promienie nie są odpowiednio załamywane. W efekcie będą się one skupiać nie na siatkówce ale za nią i widzenie stanie się po prostu niewyraźne.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) AMD to poważny problem z oczami, który może się pokazać w momencie, gdy przy oglądanych przedmiotach pojawiają się oznaki rozmytego obrazu czy też fałdowane krawędzie. W polu widzenia pojawiać się może ciemna plama, dlatego niekiedy zaczynamy patrzeć bokiem. Nie mamy jasno poznanych przyczyn AMD. Najczęściej jednak choroba pojawia się w starszym wieku i powiązana jest często z zaburzeniami w zakresie przemiany materii. Narażone są na nią osoby palące papierosy. Takie zwyrodnienie może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia wzroku.

Jaskra W momencie gdy pojawia się jaskra i zaczynają się jej pierwsze objawy to najczęściej przed oczami mamy mroczki a przy źródłach światła, gdy patrzymy pojawia się biała otoczka. Może się pojawić problem z adaptacją do patrzenia w ciemności, może wystąpić ból głowy. Istotą takiej choroby najczęściej będzie wyższe ciśnienie śródgałkowe, które będzie spowodowane tym, że nadmiernie produkowana będzie ciecz wodnista. Czasami będzie problem z jej odprowadzaniem. Do końca jednak przyczyny jaskry na razie nie są poznane. Na pewno im starszy wiek tym będzie większe ryzyko tego problemu. Poza tym na większe ryzyko wpływa duża wada wzroku, niskie ciśnienie tętnicze, migrena czy stres. Rozwój jaskry może mieć także powiązanie ze zmianami w naczyniach, które pojawiają się w przypadku miażdżycy albo cukrzycy. Ten problem częściej dotyczy kobiet. Zazwyczaj rozwój będzie następował w obu oczach.

Zwyrodnienie siatkówki Zwyrodnienie siatkówki będzie objawiać się tym, że w widzianych obrazach będziemy widzieć dziury. Przed naszymi oczami mogą się pojawiać mroczki, pajączki. Przyczyny zwyrodnienia są rożne, ale przede wszystkim problem będzie związany z procesami starzenia a czasami może być również związany z uwarunkowaniami genetycznymi. Może to prowadzić do zmian w naczyniach tętniczych a także żylnych. Pojawić się może niedotlenienie siatkówki, które prowadzić będzie do przykrych uszkodzeń niszczących nasz wzrok.

Pogorszenie widzenia oczuRetinopatia cukrzycowa Nasze pole widzenia staje się zamazane a dodatkowo dochodzi do uszkodzenia receptorów oraz nerwów siatkówki. Trzeba pamiętać, że ten problem z oczami będzie bezpośrednio powiązany z cukrzycą i to jedno z najczęściej pojawiających się powikłań, z jakimi będzie się trzeba zmagać.

Zaćma (katarakta) Zaćma to choroba, która polega na tym, że nasza soczewka w oku ulega zmętnieniu. W końcu widzenie jest tak utrudnione, że jesteśmy w stanie poznawać wyłącznie czarne i jasne plamy. Przyczyny zaćmy nie są znane do końca, ale lekarze starają się udowadniać, że są one związane w dużej mierze z uwarunkowaniami starzenia się naszego organizmu. Z wiekiem niestety nasze naczynia nie przekazują do soczewki odpowiednich składników, spada jej przeźroczystość i to generuje problem zmętnienia.

Autor

Bartosz Jurkiewicz

Asystent operacji oczu.