5 najczęstszych chorób oczu

JASKRA To prawdopodobnie jedna z tych chorób, które najczęściej się pojawiają. Dotyka niestety osób w różnym wieku i często może przebiegać bez znaczących objawów. Jeśli problem nie będzie leczony to może spowodować znaczące pogorszenie wzroku a czasami całkowitą utratę. Badania pokazują, że właśnie jaskra na świecie najczęściej stają się przyczyną utraty wzroku. Za jaskrę odpowiada wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Pierwszym objawem będzie atak jaskry, który prowadzi do tego, że gałka oczna jest zaczerwieniona. Jeśli pojawia się ból oczy czy zawroty głowy połączone z mglistością widzenia po przebudzeniu to może być oznaka jaskry. Leczenie oparte jest na działaniach, które mają obniżać ciśnienie w gałce ocznej, przy pomocy leków czy operacji. Jaskra może być chorobą dziedziczną, dlatego osoba, u której w rodzinie ten problem istniał powinna regularnie się badać.

ZAĆMA To kolejna bardzo często pojawiająca się choroba, która tak jak jaskra początkowo może przebiegać bez objawów. W rzeczywistości może również prowadzić do zmętnienia soczewki i w dłuższej perspektywie do utraty wzroku. Zaćma może mieć charakter wrodzony albo nabyty. Pojawia się najczęściej po 60 roku życia. Pierwsze objawy dotyczą zmian w postrzeganiu przedmiotów, które będą niewyraźne. Mogą pojawiać się problemy z czytaniem czy oglądaniem telewizji. Obraz z czasem będzie nieostry. Zaćma nabyta może wynikać także z cukrzycy albo jakiegoś uszkodzenia gałki ocznej. Leczenie najczęściej polega na tym, że wszczepia się nową soczewkę sztuczną.

ZAPALENIE SPOJÓWEK Jest to bardzo często występująca w okulistyce choroba. Przebieg będzie tutaj niejednorodny. Zapaleniu ulega bowiem cienka błona, która pokrywa część naszego oka i znajduje się w powiece w jej części wewnętrznej. Oczy będą się robiły zaczerwienione a z kanalików łzowych może płynąć wydzielina, która związana jest z zapaleniem. Zaczerwienienie będzie wiązało się także z pieczeniem oczu, niekontrolowanym łzawieniem czy szczypaniem a także sklejaniem powiek. Gałka oczna jest przekrwiona a wydzielina może być wodnista albo ropna. Zapalenie spojówek może mieć także charakter zakaźny, alergiczny albo mechaniczny. Leczy się najczęściej przez zastosowanie kropel do oczu.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ To choroba, która pojawia się u osób po 50 roku życia i będzie miała charakter przewlekły. Często staje się przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Plamka żółta to taka część siatkówki, która będzie odpowiedzialna za podział kolorów oraz rozpoznanie szczegółów. Uszkodzenie będzie prowadzić do zaburzenia widzenia, problemów z postrzeganiem barw. Najczęściej pierwszy objaw to kłopoty z czytaniem. Przyczyną będzie tutaj uszkodzenie siatkówki, ale dlaczego tak się dzieje badacze nie wiedzą. Wiele osób palących papierosy ma ten problem ze szczególną siłą i dlatego możliwe, że to należeć będzie do przyczyn.

Na czym polega odwarstwienie się siatkówki? ODWARSTWIENIE SIATKÓWKI Do odwarstwienia siatkówki może dojść w momencie, gdy siatkówka odklei się od naczyniówki, która stanowi ścianę gałki ocznej. Początkowo może to powodować zaburzenie wzroku, ale dalej może być powodem ślepoty. Odklejenie się siatkówki nie będzie bolało, ale mogą się pojawiać wrażenia błysków czy zasłoń. Szczególnie osoby powyżej 50 roku życia oraz te chorujące na cukrzycę są na ten problem narażone. W związku z tym, jeśli pojawi się problem odklejenia się siatkówki należy podjąć w miarę możliwości jak najszybsze leczenie w formie operacyjnej. Dzięki temu będzie można uniknąć najpoważniejszych skutków w postaci utraty wzroku.

Autor

Bartosz Jurkiewicz

Asystent operacji oczu.